Boek

Kontrol
Dalyando > karşılama > Dalyan

Dalyan

İnternet üzerğnden Dalyan hakkında birçok informasyon bulabilirsiniz,bizde kısa bir bilgi vermek isteriz.

Dalyan Türkiyenin güney batı sahil şerinde kurulmuş küçük bir kasabadır.Dalaman hava alanından 25 km uzaklıkta kurulu bu kasabada 5000 kişi ikamet eder.Likya ve karya uygarlığının kesişim noktasında olup etrafı dağlarla çevrilidir.Bu dünya üzerinde son kalan, doğal güzellikte olup da cennette olduğunuz hissini veren birkaç yerden biridir.

Bu cennet şehir, nehrin kıyısında kuruludur ve kitle turizmi tarafından bozulmamıştır.Şehir, sabahları plaja giden teknelerin renkli görüntüsüyle izleyenlere romantik anlar sunar.Limandan plaja seyahat yaklaşık 35 dakika sürer ,deltanın ve tarihin muhteşem gürüntüleri eşliğinde unutamayacağınız anları belleğinize kaydeder.Dalyan deltasında 125 çeşit kuş türü bulunmaktadır.Caretta caretta da dahil olmak üzere üç çeşit kaplumbağa bu büyülü delta da yaşar.Dalyan deltasındaki floranın çeşitliliği sizi şaşırtacak.

Dalyanda her gün plaja gitmek zorunda değilsiz.Otelde sakin bir sabah geçirebilirsiniz veya nehir boyunca yürüyebilirsiniz yada şehri geçip öğle yemeği için sakin bir yer arayabilirsiniz.Akşam serinliğinde ise nehir boyundaki restoran ve barlardan istediğinizi alabilirsiniz.Dalyanda balık mükemmeldir.Güneşin batışını izlerken yavaş yavaş kral mezarlarının nehre düşen aksini izleyip soğuk biranızı yudumlayın .Bu ikili muhteşem bir uyum sağlar.Dalyan sakin bir şehirdir her sokak köşesinde particiler ve dans dolu barların olacağını düşünmeyin.

Şehir merkezi küçükdür ve Türk ürünlerinin bulunduğu çekici dükkanlardan alışveriş yapabilirsiniz eğer Dalyandaki dükkanlar size yeterli gelmezse herhafta Cumartesi günü Pazar kurulur.Dalyan pazarından taze yiyecekler, el yapımı ürünler, çeşit çeşit giyecekler ve dahada fazlasını bulabilirsiniz.

Dalyan size sakin, rahar bir atmosferde, doğa içinde ,keyifli, barış ve sessizlik dolu ,krakterize bir tatil deneyimi sunar.

Dalyan adı
Dalyan balık kafesi demektir.Bu kafesler nehrin içine kazıklar çakılıp kafes teller gerilerek oluşturulmuştur.Bugün bile görmeniz mümkündür.Dalyan, kaplumbağalar keşfedilinceye kadar küçük bir balıkçı köyüydü.Dalyan ve Dalyan deltası şümdi koruma alanıdır.1989 dan beri Türkiye kaplumbağaları korumak için Dalyanda aktif çalışıyor bu nedenle bu bölge doğal ,bozulmamış ve güzel olarak kaldı. Dalyan turistler ve gezginler için cennet gibi huzurlu bir yer olarak kaldı.Kısaca Dalyan ; kültür, tarih,doğallık , misafir perver bir halk,eşi benzeri olmayan ünil bir yer.

İztuzu plajı Avrupada ki engüzel plajlardan biri:
Dalyan kanalı köyceğiz gölünü ve akdenizi labirentler halinde birbirine bahlar. Bu Dalyan kanalı boyun 3 metre yüksekliğinde sazlar vardır.Dalyan nehri tatlı ve tuzlu su karışımından oluşur. Sürükli denizden ve nehirden akıntılar ile su birbirine karışır buda kuşlar ve balıklar için ve başka canlılar için mükemmel bir yaşam alanı sunar.Denize tekne ile de gidebilirsiniz bu yolculuk 30 ila 40 dakika arasında sürer ve size mükemmel bir seyir sunar. Avrupanın en güzel plajı iztuzu , delta ağızını hemen hemen kapattı.Mükemmel kum plajın bir tarafı delta birtarafı akdenizdir.Başka biraltarnatif isterseniz Sarıgerme plajına gidebilirsiniz.motor ile 40 dakikada bu güzel ve sakin kum plaja gidebilirsiniz.Bu yolboyunca piknik yapıp fotograf çekebileceğiniz bir çok güzel yer var.Araba ile gezebilirsiniz veya Köyceğiz gölüne tekne ile gezi yapabilirsiniz.Daha fazla bilgi için lütfen otelde bizimle iletişime geçin.

Dalyanda Kaplumbağalar:
Caretta türü bu kaplumbağalar, internationa kırmızı listesinde tehdit altındaki türler arasındadır.Bu büyük kafalı ve kırmızı-kahverengi kabuklu kaplumbağalar yumurtalarını bırakmak için her yıl mayıs ve eylül ayları arasında iztuzu plajına geliyorlar.Bu kaplumbağaların kabukları altında beyaz ve sarı renkli büyüme çizgisi bulunur ve bu çizgi 1m boya ulaşabilir.Carettalar 15 yıl sonra ergenliğe ulaşırlar ve ortalama 80 ila 200 kg arasında olurlar.İçlerinde 545 kg olan kaplumbağalarada rastlanmıştır. Dişiler, yumurta bırakmadan 5 hafta öncesinden ,Dalyan lagününde erkek kaplumbağalarla buluşur.Çok sesli bu çiftleşme döneminden sonra dişiler sezon boyunca 140 ila 160 arasında kumsala yumurta bırakırlar.Sahildeki yuvalar işaretlenmiş ve koruma altına alınmıştır.Yuvalara zarar vereceğinden belirlenen çizgi öncesinde kumsala şemsiye saplamak ve şezlong koymak yasaktır.Plajda işaretlenen yuvaları görebilirsiniz.

Dalyanda tarihi kral kaya mezarları:
Kaunos krallari en son ebedi uyku için Likya stilindeki kaya mezarlarını yaptılar.Dalyanda iki türlü mezar var; normal basit mezarlar ve daha büyük tapınak tarzı mezarlar.Hırsızlığa karşı tedbir ve hırsızları aldatmak için sahte mezar duvarları yaptılar.Bu sıtrateji malesef hırsızları durdurmaya yetmedi ve bütün hazineler günümüze ulaşamadan yahmalandı.Likya sahilleri boyunca aynı şekilde mezarlar vardır fakat en güzelleri ve korunanları Dalyanda bulunur.

Dalyan çamur banyoları:
Dalyanda birçok tedavi edici termal sular vardır.Kükürtlü sular romatizmal hastalıklara , cilt hastalıklarına, dalak ,ciğer ve mide problemleri için iyi gelir.Türkiye deki bu Sultaniye banyosu çok ünlüdür ve su herzaman 40 derecedir.Bu sular Hellenistik dönemden beri tedavi edici olarak kullanılmaktadır.Yerli halk genelllikle bu suları tedavi amaçlı kullanır.Çamur banyoları cilt için de iyidir önce cildinize sürün ve kurumasını bekleyin, kuruduktan sorya durulayın.Bu durumdan ilgi çekici ve komik bir fotoraf çekebilirsiniz.

Dalyan da düşük katlı binalar
Dalyan özel ve koruma altında bir yerdir ve burada üç katlı yapılar yasaktır.Nehir boyunca sadece bir katlı bina yapılabilir.Bu şekilde Dalyan özel ve otantik karekterde kaldı.

Kısaca Dalyanda herkes için bir şey var.

Otelde bölgeyle alakalı daha fazla bilgi bulabilirsiniz.Size yol göstermek ve yardım etmek için her zaman hazırız.

Dalyan`da güzelbir konaklama geçirmenizi diliyoruz ve misafir olarak sizleri Dalyando` da bekliyoruz.

Ev sahibiniz,

Şevkiye İnceler